Amasya Valiliği
Amasya Valiliği
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü
Amasya Valiliği
Amasya Valiliği

Avrupa Hareketlilik Haftası

28 Eylül 2023
Avrupa Hareketlilik Haftası
Avrupa Hareketlilik Haftası
Avrupa Hareketlilik Haftası

Avrupa Hareketlilik Haftası, Avrupa Komisyonu tarafından 2002 yılından bu yana 16-22 Eylül tarihleri arasında kutlanan markalaşmış bir projedir. Haftanın ana amacı; öncelikle ilgili tüm karar vericilerin sürdürülebilir kentsel hareketlilik konusuna daha fazla destek vermesini teşvik etmek, tüm belediyeleri ve belediyeler üzerinden tüm vatandaşları, sürdürülebilir ulaşım ile ilgili önlemler almaya davet ederek bu konuda farkındalığın artırılmasını sağlamaktır.

Toplu ulaşımın önemi, otomobilsiz yaşam, bisiklet kullanımının önemi, yaşanabilir çevre, gürültü kirliliği ile mücadele ve karbon emisyon oranlarının azaltılmasına yönelik temalarının öne çıkartıldığı etkinliklerle kutlanmaktadır.

Avrupa Hareketlilik Haftasının genel amacı, artan motorlu araç trafiğinin kentsel alanda yol açtığı kirliliğe karşı vatandaşların bilinçlendirilmesini teşvik etmek olsa da sadece atmosferin kirlenmesi ve gürültü kirliliğiyle mücadele etmeyi değil; aynı zamanda kentsel yaşam kalitesinin iyileştirilmesini de hedeflemektedir.

Avrupa Hareketlilik Haftası, her yıl bir tema ekseninde kutlanmaktadır. 2019 yılının teması “Güvenli Yürüyüş ve Bisiklet”, 2020 yılının “Herkes için Sıfır Emisyonlu Hareketlilik”, 2021 yılında ise "Sürdürülebilir Ulaşım: Sağlıklı ve Güvenli Hareketlilik" ve 2022 yılı Avrupa Hareketlilik Haftası teması”–Bağ Kurmak” çerçevesinde ele alınmış olup 2022 yılı sloganı “Çeşitlendirerek Devam Et” olarak kararlaştırılmıştır.

Her yıl, 16-22 Eylül tarihleri arasında Avrupa Komisyonu’nun sürdürülebilir kentsel hareketlilik konusundaki öncü farkındalık kampanyası olan Avrupa Hareketlilik Haftası’nın 2023 yılı teması “Şehrini Keşfet- Gelecek ENERJİNİ KORU!” olarak belirlendi. belirlenmiştir.

Bu kapsamda Amasya Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü personelleri tarafından konuya dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak amacıyla Taşova İlçesinde bulunan Boraboy Gölü etrafında doğa  yürüyüşü düzenlenmiş, yürüyüş sırasında  gölün etrafını gezmeye gelen vatandaşlarla çevrenin korunması, gelecek nesillere aktarılması ve   hareketin önemi  haftanın amacı  hakkında  Tarım ve Orman Bakanlığı 11. Bölge Müdürlüğü Amasya şube  Müdürlüğü  personelleri ile birlikte  bilinçlendirme  çalışması  yapılmıştır.

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır